How To:

Divisibility Rules

Look at the image below to learn all about the divisibility rules.

Real Life Examples

Divisibility rules can be used in everyday life. For example, if you're at a grocery store and you need to find which deal is better by using divisibility rules. Let's say 2 cans of beans cost $6 and in another store, 4 cans of beans cost $8. Which deal is better? We know that 6 is divisible by 2, so each can costs $3. We also know that 8 is divisible by 4, meaning each can costs $2. We know that the store with 4 cans of beans that cost $8 is the best deal.

Practice Time

Practice divisibility rules by playing this game

http://www.vectorkids.com/vkdivisible.htm

Be the First to Comment

Share Your Thoughts